Kezdjük a negroamaro-val. Az „olasz csizma sarkában", Puglia régióban termesztik. Nagyon sötét, sűrű, gyümölcsös bort ad.
szőlők a trulli - nak nevezett Puglia - i épületek mellett
Ugyan ez a régió az otthona a primitivo szőlőnek is.
A harmadik fajta a Szicíliában otthon lévő nero d’avola.
ültetvény az Etna alatt
Valamennyire jellemző, hogy viszonylag korán érő fajták, jól bírják az extrém meleget és a napsütéses órák magas számát.
Amikor e fajtákról beszélünk, egy szőlészeti tényt figyelembe kell vennünk: minden szőlőfajtának van egy optimális érési ciklusa. Az magában nem elegendő, ha a szőlőbogyóban elég cukor akkumulálódik, a növénynek biológiailag érettnek kell lennie, ha hibátlan bort akarunk készíteni belőle.
A közepes és későn érő fajták ( nebbiolo, merlot, cabernet ), ha július - augusztus hónapban túl sok napfénynek és magas hő - főösszegnek vannak kitéve, „koravénné" válnak és elkezdenek töppedni, mielőtt a teljes érési folyamat végre menne bennük. Tanninjaik zöldek maradnak, emiatt a belőlük készített borok sokszor nagyon keserű utó – ízt, valamint égett autógumira hajazó ízt és illatot hordozhatnak.
Az említett délolasz fajták viszont augusztus végére - szeptember elejére biológiai is beérnek, emiatt szép gyümölcsös aromáikat nem fenyegeti a fenti veszély.
Dél-Olaszország talaja kemény kihívás a szőlő számára
A természetben a csodák azért ritkák. A gyorsabb beérés ára az, hogy bár a belőlük készített bor magas alkoholtartalmú, barátságos, behízelgő és könnyen fogyasztható, de viszonylag sav- és tanninhiányos lesz. Ez az eltarthatóságukra és struktúrájukra negatív hatással van. A borok életideje néhány év. Nincs bennük igazi komplexitás, de 2-5 éves koruk között élvezetes, kitűnő vörösborok.
Ügyeljünk arra, hogy 14 % alkoholfok alatti és 5 évnél idősebb tételeket ne vásároljunk belőlük. Ha ezt a szabályt betartjuk, nagyon jó ár / érték arányú, jól iható, de testes – erős tételekkel találkozunk.
A nero d’avola és primitivo viszonylag nagyobb tannintartalmú, ezért fajtaborként is többször találkozunk velük, mint a negroamaro -val, melyet sokszor házasító komponensként alkalmaznak.
Még egy érdekesség: modern DNS vizsgálatokkal igazolták, a primitivo és az Egyesült Államokban termesztett, népszerű zinfandel azonos klónok és szoros genetikai kapcsolatban állnak a Horvátországban népszerű mali plavac – cal.
Kalifornia 173’000 hektárnyi borszőlőjének 10 % -a zinfandel. Belőle ott nem ritkán 15 – 16% alkoholtartalmú vörösök készülnek. Legszebb képviselőik a Sonoma – folyó völgyéből származnak.
Azért, hogy még egy csavar legyen a történetben: a 2000-es évek eleje óta ( elsősorban gerilla – marketing megfontolásokból ) elkezdtek eredeti olasz primitivo oltványokat telepíteni Kaliforniában, ami már „PRIMITIVO" és nem „ZINFANDEL" néven jelenik meg a piacon…
***
Elérhetőségeink
Web: https://jbb.hu/
Webshop: https://jbb.hu/borok/
Kapcsolat: https://jbb.hu/kapcsolat/
***
A Jammertal Blog cikkei és fotói szerzői jogi védelem alá esnek, a felhasználásuk engedélyköteles: jbb@jbb.hu. Copyright Jammertal Borbirtok. Minden jog fenntartva.