Blogunkban elég sok szó esett a borkészítés különböző aspektusairól. Most arról szeretnénk szólni, milyen különleges folyamat egy nagy bor tudatos létrehozása.
Első lépésként meg kell fogalmaznunk, mi a célunk. Milyen karakterű tételt akarunk készíteni egy adott vevőkörnek.
érzékszervi minőségellenőrzés
Ha ezt tisztáztuk, fel kell mérnünk, hogy mely szőlőterületek jönnek szóba. Ehhez tudnunk kell, hogy évekre visszamenőleg mit produkáltak adott körülmények között az egyes ültetvényeink. Ugyanazok a klónok teljesen más típusú alapanyagot adnak különböző időjárási körülmények között. Most nem a problémás és jó évjáratokról beszélünk, hanem két kitűnő évjárat kihívásairól ugyanabban a szőlőskertben. Még optimális esetben is teljesen más hőmérsékleti- és csapadékviszonyok jellemeznek két különböző szezont. Az egyik kicsit nedvesebb, a másik kicsit aszályosabb. A szüret pár nappal korábbi vagy későbbi időpontban történik. Tőkénként 0,8 vagy 1,1 kg a hozam. A végeredmény teljesen eltérő eredményt hozhat.
tavasz eleje
tavasz vége
nyár eleje
A szőlésznek annyira kell felkészültnek lennie, mint egy koncertzongoristának, aki Rachmanyinov zongoraversenyt játszik. Emellett a szőlész és borász harmonikus együttműködése a siker alapvető feltétele.
Ha szerencsénk van, mi határozhatjuk meg a szüret kívánt időpontját az anyatermészet külső kényszere nélkül.
ősz eleje
Ezek után jön az éles verseny, maga a borkészítés. Képzeljük el a szőlőt el úgy, mint egy csúcskategóriás versenyautót a Monaco-i pályán. A szőlész a mérnök, a borász a pilóta. Az erjesztési időszak a start, ahol nem szabad hibát véteni. Ha ott beragad vagy karambolozik valaki, akkor gyakorlatilag elfelejtheti a győzelmet. A különböző erjesztési opciók közül történő választás hasonlít arra a döntésre, hogy melyik gumitípussal hány kört tegyen meg a versenyző.
Az érlelési szakasz olyan figyelmet követel, mint a jó időben tökéletes összhangban elvégzett box – kiállások. A borásznak az egész folyamat során pontosan tisztában kell lennie, milyen állapotban van a rábízott anyag és a beavatkozásoknak melyek a pontos hatásai. Ha minden jól megy, „csak” hiba nélkül be kel fejezni a futamot – az adott tételt a megfelelő időben és állapotban lepalackozni.
téli nyugalom
Ha és amennyiben bármilyen gikszer történik – fizikai, kémiai vagy mikrobiológiai hatások miatt, melyeket elsősorban emberi hiba miatt nem fedezünk fel időben -, több esztendő munkája és jó pár ezer palack csúcskategóriás termék megy veszendőbe visszavonhatatlanul. A hibákból le kell vonni a megfelelő következtetéseket, a rendszert stabilabbá kell tenni és az egész kezdődhet elölről.
A nagy borok készítése évekre előre tekintő céltudatos tervezés és precíz kivitelezés eredménye.
Munkánk és erőfeszítéseink arra irányulnak, hogy bemutassuk, nem csupán a szlogenek szintjén, hanem a valóságban is helye van a világelitben a villányi vörösbornak.
A bor ide kattintva vásárolható meg, webshop: https://jbb.hu/termek/koh-i-noor-cabernet-franc/
végeredmény
***
Elérhetőségeink
Web: https://jbb.hu/
Webshop: https://jbb.hu/borok/
Kapcsolat: https://jbb.hu/kapcsolat/
***
A Jammertal Blog cikkei és fotói szerzői jogi védelem alá esnek, a felhasználásuk engedélyköteles: jbb@jbb.hu. Copyright Jammertal Borbirtok. Minden jog fenntartva.